meny
HELLAS ORIENTERINGSKLUBB
En idrottsklubb med anor från 1899
meny
Kurs

Vill du prova på orientering?
Vi guidar dig in i sporten, varje vecka, året om!
MÅNADSPROGRAMMET ONLINE
M T O T F L S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             
Info
Vald månad:

November 14

» Jan
» Feb
» Mar
» Apr
» Maj
» Jun

» Jul
» Aug
» Sep
» Okt
» Nov
» Dec

ADRESSÄNDRINGAR

Om/när du flyttar, byter telefonnummer eller e-postadress bör du snarast anmäla det till Ulla-Britt Berglund.

Det är smidigast för henne om du skickar informationen direkt via e-post:
»

NYHETSSÖK & NYHETSARKIV

Sök igenom hela nyhetsarkivet med ett sökord eller en fras du knappat in i rutan här under.

Visa alla nyheter gjorda under en viss månad från ett valt år, eller återgå till att se de allra senaste om du gjort en sökning. Observera att endast månader med nyheter syns i tabellen nedan. Siffrorna står för månad 1-12.

» De senaste aktuella nyheterna

2014:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
2013:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2012:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2011:  » 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2010:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2009:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2008:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2007:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2006:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2005:  » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2004:  » 10 11

PUBLIKKONTROLLEN

Vädra dina åsikter, eller lämna en kommentar eller upplysning för andra besökare att läsa.

Senaste inlägget: Måndag 17/11

"Imorgon tisdag står löpträning och en fotbollsmatch barnen mot fö..."

» Besök kontrollen

TIRÉNS TIRADER

Sverker Tirén bloggar om orientering och en hel del annat tänkvärt att läsa och begrunda.

Senaste tiraden: Onsdag 1/10

"Såg den sydafrikanske biskopen Desmond Tutu i en timmes sam..."

» Läs tiraderna

Fredagen den 21/11 -14 | 19:54.
Postat av Fredrik Wicksell.
| Print | URL |
kontroll Resultat från ryska mästerskapen

Alla löpare som är skrivna med fet stil springer för Hellas i Sverige.
Som ni kan se blev det en hel del segrar och pallplatser.

D21E:
Lång 7,7km 355m höjd (48 löpare):
1. Vinogradova Galina 55:01
2. Mironova Svetlana 55:20
3. Riabkina Tatjana 55:43
15. Sapronenkova Liudmila 1:05:48

Ultralång 11.6km (40 löpare):
1. Mironova Svetlana 1:29:35
2. Vinogradova Galina 1:31:36
10. Sapronenkova Liudmila 1:48:11


H21E:
Lång 12,2km 610m höjd (82 löpare):
1. Novikov Valentin 1:14:07
13. Bordiukov Anton 1:24:36
DSQ Shestakov Pavel

Ultralång 16,9km (69 löpare):
1. Kozirev Andrej 1:57:34
7. Bordiukov Anton 2:04:11
12. Shestakov Pavel 2:11:04


D14:
Lång 3,8km (84 löpare):
1. Kalinina Nika 30:52
2. ? 31:09

Medel 2,4km (84 löpare):
1. Kalinina Nika 18:26
2. ? 19:36


H18:
Lång 8.6km 445m höjd (53 löpare):
1. Malyshev Vladislav 57:49
2. ? 1:00:03

Medel 4,7km (55 löpare):
1. Malyshev Vladislav 30:55
2. ? 33:00


H20:
Lång 12,2km 610m höjd (33 löpare):
1. Kucmenko Ivan (Järla OK) 1:17:06
8. Naumov Dmitrij 1:32:03
14. Asmolov Aleksandr 1:41:17

Medel 5,1km (37 löpare):
1. ? 34:05
4. Asmolov Aleksandr 36:10
5. Naumov Dmitrij 37:06

Tisdagen den 18/11 -14 | 21:04.
Postat av Sverker Tirén.
| Print | URL |
kontroll Vladislav Malyshev och Nika Kalinina dubbla mästare

Hellas-löparen Vladislav Malyshev gjorde en strålande insats vid ryska nationella mästerskapen:
Seger i H18 på både Medel och Långdistans, rapporterar Leonas, som också delgetts många fina foton från detta mästerskap (finns i Bildgalleriet i mappen Ryska mästerskapen 14).



Nämnas bör också att även Nika Kalinina gjorde bra resultat (preciseras senare).

Vladislav gjorde vid 25-manna ett mycket starkt lopp på den viktiga 5:e sträckan, och Nika sprang också mycket bra på den 23:e sträckan; hon lämnade över till Tanja Ryabkina, som förbättrade vår placering från 30:e till 25:a, som ju blev Hellas slutplacering.

Onsdagen den 5/11 -14 | 14:32.
Postat av Fredrik Wicksell.
| Print | URL |
kontroll Bilder från 25manna och kortdistansen

Bilder från 25manna (Torbjörn och Lotta är fotografer) och 25mannakorten (Torbjörn) är nu upplagda i Bildgalleriet.

Söndagen den 2/11 -14 | 09:48.
Postat av Micke Nyberg.
| Print | URL |
kontroll Grattis till vinnarna i Golden Rings!

Årets upplaga av tvåmannastafetten Golden Rings blev liksom tidigare års tävlingar en jämn och spännande uppgörelse mellan lag och löpare i spridda åldrar.
A-klassen hade start och växling 600 meter söder om Linneaberg. Den kortare förstasträckan mätte cirka 2 600 meter och den avslutande sträckan 3 500 meter.
De allra flesta klarade banorna, av medeldistanskaraktär, på ett föredömligt sätt. Men gafflingarna ställde till det för några av löparna.
"Jag hade ingen aning om att det var gafflat, alla undrade var är den där nummer 40", kommenterade Kristina Skoglund sitt lopp.
"Oj, var det gafflat, då måste jag kolla att jag blev godkänd", sa en plötsligt oroad Calle Bohman, som just hade gått i mål efter att ha fört upp sitt lag Se och bohma, med Stefan Seo på förstasträckan, på andra plats drygt två minuter efter den segrande far- och sonduon Leif och Johan Strandberg.
Tävlingssekretariatet (läs Fredrik Wicksell) kunde dock konstatera att Calle hade råkat stämpla vid rätt kontroller.
Trea kom lag Sundqvists, med Elin och Micke Sundqvist.
I ungdomsklassen visade sig systemet med idealtider fungera bra, och även där blev det en synnerligen jämn och spännande tävling där Två kronor, Albin och August Kronkvist till slut segrade.
Kampen om andraplatsen avgjordes mellan sistakontrollen och målstämpling, där ett snävare vägval av Johanna Olsson, i par med Katja Gustafsson i lag Vildsvinen, visade sig vinnande.
Trea kom två unga killar från Skogsluffarna, Simon Stridh och Åke Falkenström.
Vi gratulerar vinnarna och alla pristagare! Studera gärna resultaten nedan, många fina individuella lopp kan noteras.
Stort tack till Fredrik, Leonas, Errol, Vanja, Solveig, Gunnar, Åke, Kristoffer, Mattias och Ida som hjälpt till före och under tävlingsdagen!
Med hopp om att vi ses nästa år igen!
Allt gott,
Irina och Micke

Lördagen den 1/11 -14 | 15:30.
Postat av Fredrik Wicksell.
| Print | URL |
kontroll Resultat och sträcktider för Golden Rings

Resultat och sträcktider från Golden Rings (både stafetten och de öppna banorna) är nu upplagt i Eventor.
Vi gratulerar vinnarna i de båda klasserna.
Klass A - Far o Son, med Leif och Johan Strandberg från Gustavsbergs IF.
Klass B - Två kronor, med Albin och August Kronkvist från Örkelljunga SK.

» Tävlingssidan i Eventor