Hellas SoIK Ultralång-DM Stockholm/Södermanland to 2006-11-16 15:43
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005


   Pl   Rank   Namn                      År   Dst Klubb                        Tid   Tvlmärke 

H21  (3)       (10 300m)                            

    1   (0445) Mats Edengren             74    16 Nyköpings OK               1:24:49 G        
    2          Eddie Bjärrenholt         57    17 Rånäs OK                   1:43:08 S        
    3          Mattias Skeppling         68    15 OK Södertörn               1:46:46 S        



H16  (4)        (6 600 m)                            

    1          Axel Wikström             90    15 Söders SOL Tyresö            53:45          
    2          Simon Hössjer             90    15 Haninge SOK                1:04:50          
    3          André Sahlsten            92    15 Skarpnäcks OL              1:12:22          

               Jacob Svensson            91    15 Söders SOL Tyresö         ej start          



H14  (7)       (4 970 m)                            

    1          Joel Lenell               92    15 Bromma-Vällingby SOK         39:17          
    2          Axel Wrådhe               93    15 Rotebro IS OK                43:00          
    3          Rasmus Palmqvist          93    15 Järfälla OK                  44:39          
    4          Jakob Redtzer             93    15 Rotebro IS OK                55:02          
    5          Mikael Olovsson           92    15 OK Ravinen                   56:30          

               Martin Løvald Hellberg    93    15 Täby OK                   ej start          
               Joakim Byström            94    15 Järfälla OK               ej start          



H12  (6)       (3 440 m)                            

    1          Jakob Ivarsson            94    15 Haninge SOK                  25:46          
    2          Johan Önerud              94    15 OK Ravinen                   32:02          
    3          Martin Dahlgren-Rosén     94    15 Järla IF OK                  35:02          
    4          Emil Hössjer              95    15 Haninge SOK                  56:52          
    5          Johnny Rahlén             94    15 OK Ravinen                 1:09:33          

               Jens Rönnols              95    15 Täby OK                   ej start          



H10  (3)       (2 520 m)                            

    1          Erik Engstedt             97    15 Tullinge SK                  25:15          
    2          Niklas Sundqvist          96    15 Tullinge SK                  25:51          

               Birk Bergman              97    15 Tullinge SK               ej start          



D21  (6)       (8 810 m)                            

    1   (0342) Marie Rönnestrand         85     9 Frösö IF                   1:15:47 G        
    2          Linn Robertsson           78    12 Almby IK                   1:22:15 G        
    3   (0323) Rebecca Bjärrenholt       89    17 Rånäs OK                   1:24:40 S        
    4          Saffkova Katerina               16 Södertälje-Nykvarn OF      1:37:36 S        
    5          Ninni Bjärrenholt         66    17 Rånäs OK                   1:41:31 S        

               Jenny Ekström             86    15 Täby OK                   ej start          



D16  (7)       (4 970 m)                            

    1          Alexandra Bjärrenholt     93    17 Rånäs OK                     40:13          
    2   (0418) Ellen Jansson             90    15 Järla IF OK                  41:49          
    3          Kajsa Hammarström         92    16 OK Måsen                     45:08          
    4          Louise Markstedt          91    15 OK Södertörn                 47:00          
    5          Anette Önerud             92    15 OK Ravinen                   48:09          

               Maria Movin               90    15 Snättringe SK             ej start          
               Elin Sundqvist            91    15 Tullinge SK               ej start          



D14  (3)       (4 970 m)                            

    1          Helena Markstedt          93    15 OK Södertörn                 49:32          
    2          Mathilda Holmström        93    15 OK Ravinen                   56:54          
    3          Lisa Perneby              92    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:33:18          



D12  (7)       (3 440 m)                            

    1          Linnéa Engstedt           95    15 Tullinge SK                  43:13          
    2          Karin Friström            94    15 Skarpnäcks OL                47:16          
    3          Tove Lagerberg            94    15 OK Södertörn                 51:29          
    4          Ellinor Fryxell           94    15 Tullinge SK                  52:54          
    5          Ronja Bergman             95    15 Tullinge SK                  54:48          

               Embla Morast              94    15 Haninge SOK               ej start          
               Elina Sundqvist           94    15 Tullinge SK               ej start          



D10  (2)       (2 520 m)                            

    1          Anna Dahlgren-Rosén       97    15 Järla IF OK                  27:23          

               Kristina Nilsson          96    15 Täby OK                   ej start          



Öppen 1  (5)   (2 520 m)                            

    1          Alexandra Lengquist       95    15 Tullinge SK                  30:36 B        
    2          Malin Dahlström           93    15 Skogsluffarnas OK            32:04 B        
    3          Ludvig Sandahl                  15 IFK Enskede                  34:58 B        
    4          Vidar Dalman                    15 IFK Enskede                  37:19 B        
    5          Klara Bolin               74    15 Tullinge SK                1:09:15          



Öppen 2  (12)  (3 440 m)                            

    1          Axel Simonsson                  15 IFK Enskede                  41:29 B        
    2          Moa Källstrand                  15 IFK Enskede                  46:04 B        
    3          Johan Karlsson            95    15 Järla IF OK                  50:00 B        
    4          Daniel Bruhn                    15 Söders SOL Tyresö            53:17 B        
    5          Hanna Hamrell             39    15 IFK Enskede                  54:44 B        
    6          Natalie Lybert            74    15 OK Ravinen                   58:05          
    7          Sara Becker                     15 IFK Enskede                1:02:23          
    8          Sickan Öhman                       Klubblös                   1:02:27          
    9          Gary Aldgård                       Klubblös                   1:02:31          
   10          Niklas Wickander          93    15 IFK Enskede                1:03:00          
   11          Bengt Åhlander            28    15 Hammarby IF OF             1:28:41          

               Johanna Almnlund                15 Haninge SOK               Ej godk.          



Öppen 3  (1)   (5 010 m)                            

               Henrik Sjögren                     Klubblös                  Ej godk.          



Öppen 4  (14)  (3 100 m)                            

    1          Moa Leijon-Lind           94    15 Haninge SOK                  31:43 B        
    2          Eva Lenell                93    15 Mälarö SOK                   35:29 B        
    3          Mikael Brinley            93    15 Haninge SOK                  38:42 B        
    4          Solveig Dillman           39    15 Hammarby IF OF               41:17 B        
    5          Peter Olovsson            50    15 OK Ravinen                   49:39          
    6          Arthur Eriksson           28    15 Hammarby IF OF               51:25          
    7          Riina Larsson-Mänd        60    15 Söders SOL Tyresö            54:52          
    8          Ewa Arvidsson             51    15 OK Södertörn               1:02:05          
    9          Mats Jonsson              44    15 Bromma-Vällingby SOK       1:02:15          
   10          Kerstin Movin             58    15 Snättringe SK              1:02:47          
   11          Jan Kolk                  88    15 Skarpnäcks OL              1:06:39          
   12          Heidi Bjerkhaug           55    15 OK Ravinen                 1:07:45          
   13          Ebba Lagersten                     Klubblös                   1:08:00          
   14          Runar Forsström           29    15 Järfälla OK                1:21:39          



Öppen 5  (20)  (3 970 m)                            

    1          Ingemar Lindqvist         47    15 Snättringe SK                41:23 B        
    2          Bo Davidsson              53    15 Solna OK                     43:56 B        
    3          Åsa Jönsson               79    15 Järla IF OK                  44:47 B        
    4          Lars Öhman                44    15 Söders SOL Tyresö            46:39 B        
    5          Per Sundberg                    15 Sofia Cykelklubb             49:33 B        
    6          Olle Arman                49    16 Nyköpings OK                 49:45 B        
    7          Anders Wigren             59    15 Tullinge SK                  52:57 B        
    8          Anna Rosnäs                     15 Skogsluffarnas OK            56:12          
    9          Tommy Ljusenius           44    15 Skogsluffarnas OK            56:15          
   10          Karin Löfgren             86    15 Järfälla OK                  56:41          
   11          Viktor Bragd              55    15 Järfälla OK                  56:43          
   12          Karl-Axel Johansson             15 Järfälla OK                1:05:39          
   13          Anton Dahlberg            91    15 Haninge SOK                1:08:41          
   14          Viviann Andersson         47    15 Snättringe SK              1:14:33          
   15          Ewert Engsted                   15 Tullinge SK                1:15:39          
   16          Anders Friström           57    15 Skarpnäcks OL              1:16:49          
   17          Bo Rock                         15 Järfälla OK                1:18:17          
   18          Göran R Wallén            33    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:33:16          
   19          Hanna von Zweiberg              15 Sundbybergs IK             2:01:18          
   20          Elisabet Pautsch                   Klubblös                   2:01:21          



Öppen 7  (16)  (3 200 m)                            

    1          Elsa Törnros                    15 Tumba-Mälarhöjden OK         25:53 B        
    2          Carin Rosén               68    15 Gustavsbergs IF OK           31:03 B        
    3          Tommy Erblom                    15 OK Södertörn                 31:19 B        
    4          Lars Segerqvist           98    15 Skarpnäcks OL                33:03 B        
    5          Sture Nilsson             39    15 Stockholmspolisens IF        36:26          
    6          Roland Hansson            37    15 Snättringe SK                37:37          
    7          Sven-Erik Amrén                 15 Snättringe SK                39:57          
    8          Ove Arvidsson                   15 OK Södertörn                 40:18          
    9          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              43:31          
   10          Lars Lybert               45    15 OK Ravinen                   43:41          
   11          Gunnel Granqvist          41    15 Nynäshamns OK                44:29          
   12          Hans Wrådhe               54    15 Rotebro IS OK                45:58          
   13          Gunnar Dahlström          39    15 Söders SOL Tyresö            50:16          
   14          Börje Melin               37    15 OK Södertörn                 58:45          
   15          Bernt Sundberg            40    15 Sofia Cykelklubb           1:05:08          

               Göran Hedström                     Klubblös                  Ej godk.          



Öppen 8  (31)  (5 040 m)                            

    1          Ronnie Dahlgren           68    15 Gustavsbergs IF OK           39:16 B        
    2          Magnus Elwin              69    15 IFK Enskede                  41:49 B        
    3          Oskar Karlin                       Klubblös                     43:51 B        
    4          Pontus Johansson                   Klubblös                     45:06 B        
    5          Thérès Ericsson           71    15 OK Ravinen                   45:39 B        
    6          Sören Andersson           59    15 Väsby OK                     45:50 B        
    7          Sten-Olof Mattsson        58     3 Leksands OK                  47:20 B        
    8          Anders Hallmén            52    15 Turebergs IF                 47:21 B        
    9          Lennart Brattgård         52    15 IFK Lidingös Skid o OK       47:51 B        
   10          Anders Hedberg            59    15 Snättringe SK                47:53 B        
   11          Staffan Zilling           64    15 OK Södertörn                 50:24 B        
   12          Leif-Gunnar Pettersson    56    15 Söders SOL Tyresö            51:53 B        
   13          Ulf Malmborg              55    15 Skogsluffarnas OK            52:11          
   14          Per Birkestad                      Klubblös                     53:01          
   15          Curt Rahlén               55    15 OK Ravinen                   53:36          
   16          Olle Blomgren             51    15 OK Södertörn                 53:52          
   17          Tomas Movin               60    15 Snättringe SK                55:05          
   18          Linn Rönnols              88    15 Täby OK                      56:35          
   19          Per Lengquist             70    15 Tullinge SK                  57:42          
   20          Christer Hedin            47    15 IFK Enskede                  58:14          
   21          Claes Andersson           47    15 Snättringe SK                59:06          
   22          Staffan Elmhagen          42    15 Söders SOL Tyresö            59:16          
   23          Pär Dahlström             61    15 Skogsluffarnas OK            59:26          
   24          Fredrik Morast                  15 Haninge SOK                1:00:59          
   25          Georg Larsson             56    15 Söders SOL Tyresö          1:01:10          
   26          Henrik Morast                   15 Haninge SOK                1:02:23          
   27          Calle Darland             55    15 Solna OK                   1:02:29          
   28          Jenny Ekström             86    15 Täby OK                    1:07:41          
   29          Marcel Triplet            46    15 Snättringe SK              1:29:06          
   30          Gunilla Wickenberg        35    15 IBM-Klubben                1:40:05          
   31          Olle Jeansson                      Klubblös                   1:59:51          



Öppen 9  (18)  (7 200 m)                            

    1          Joakim Gunnarsson         80    13 Ringsjö OK                   51:20 B        
    2          Mattias Allared           80    15 Tumba-Mälarhöjden OK         52:47 B        
    3          Martin Juhlin             73    21 Västerås SOK                 54:40 B        
    4          Peter Haglund             70    15 Haninge SOK                  58:08 B        
    5          Mats Sandin                        Klubblös                     58:57 B        
    6          Niklas Henriksson         72    16 Södertälje-Nykvarn OF        59:26 B        
    7          Kenneth Jönsson           67    15 Tullinge SK                1:00:07 B        
    8          Rolf Karlsson             58    15 Järla IF OK                1:00:46 B        
    9          Greger Tysk               79     3 Leksands OK                1:02:49 B        
   10          Elin Dahlstedt            75     3 Leksands OK                1:02:57 B        
   11          Jörgen Batz               60    15 Skarpnäcks OL              1:03:49 B        
   12          Niclas Sjögren                     Klubblös                   1:04:49 B        
   13          Magnus Sneitz             70    15 Järfälla OK                1:05:10 B        
   14          Karin Andersson           74    21 Västerås SOK               1:07:46 B        
   15          Börje Persson             70    15 OK Ravinen                 1:09:37          
   16          Petri Helminen                     Klubblös                   1:22:30          
   17          Jan Lindgren              54    15 OK Södertörn               1:28:43          

               Anders Hedberg            69    15 OK Södertörn              Ej godk.          



H20M Södermanl  (14 400 m)   Gemensam start                            

    1   (0244) Patrik Lind               87    16 OK Tor                     1:52:23 G        
    2   (0898) Emil Blomberg             89    16 Nyköpings OK               2:41:25 B        



H21M Södermanl  (19 080 m)   Gemensam start                            

    1   (0071) Tomas Dlabaja             83    16 Södertälje-Nykvarn OF      2:02:45 G        
    2   (0316) Anders Axling             82    16 Södertälje-Nykvarn OF      2:12:57 G        
    3          Michal Horacek            77    16 Södertälje-Nykvarn OF      2:20:05 S        

               Magnus Jedar              72    16 Åkers IF                  ej start          



H40M Södermanl  (11 240 m)   Gemensam start                            

    1          Tomas Andersson           57    16 OK Tor                     1:28:10 G        
    2          Tore Eklund               59    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:29:58 G        
    3          Ulf Hylander              59    16 Nyköpings OK               1:33:01 G        
    4          Johan Hammarström         63    16 OK Måsen                   1:33:26 G        
    5          Arne Jansson              66    16 OK Klemmingen              2:06:29 B        

               Alf Jernberg              61    16 Strängnäs-Malmby OL       ej start          



H50M Södermanl  (10 300 m)   Gemensam start                            

    1          Per Friberg               56    16 Ärla IF                    1:27:28 G        
    2          Ivar Näsholm              55    16 Ärla IF                    1:49:04 S        
    3          Tomas Norlén              48    16 Södertälje-Nykvarn OF      2:20:46          

               Peter Rasmussen           52    16 OK Måsen                  Ej godk.          



H60M Södermanl  (8 110 m)   Gemensam start                            

    1          Kurt Springare            45    16 Åkers IF                   1:14:49 G        
    2          Stig Landstorp            46    16 OK Tor                     1:14:55 G        
    3          Lars Johansson            40    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:18:50 G        

               Hans-Ove Eriksson         46    16 Nyköpings OK              ej start          
               Gunnar Eriksson           34    16 Södertälje IF             ej start          



H70M Södermanl  (5 040 m)   Gemensam start                            

    1          Alf Lundkvist             32    16 OK Tor                     1:00:13 G        
    2          Arne Åhman                35    16 OK Klemmingen              1:00:19 G        
    3          Tor-Erik Andersson        32    16 OK Tjärnen                 1:02:55 G        



D60M Södermanl  (5 040 m)   Gemensam start                            

    1          Berit Edengren            45    16 Nyköpings OK               1:14:00 G        
    2          Lisbeth Johansson         38    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:17:57 G        

               Inga Johansson            45    16 Nyköpings OK              ej start          



H21 Skarpnäck   (14 440 m)   Gemensam start                            

    1          Niclas Behrenfeldt        84    15 Skarpnäcks OL              2:05:49 G        
    2          Joel Ahlqvist             73    15 Skarpnäcks OL              2:15:43 G        
    3          Samuel Henriksson         76    15 Skarpnäcks OL              2:17:06 G        
    4          Bengt Langels             81    15 Skarpnäcks OL              2:26:55 S        



H18M OK Måsen   (11 240 m)   Gemensam start                            

    1          Emil Hammarström          90    16 OK Måsen                   1:42:09 G        



H18M Stockholm  (11 240 m)   Gemensam start                            

    1   (0489) Oskar Sjöberg             90    15 Täby OK                    1:17:15 G        
    2   (0270) Olle Boström              90    15 Järla IF OK                1:17:16 G        
    3   (0839) Erik Pettersson           90    15 Turebergs IF               1:21:08 G        
    4   (0906) Michael Refors            91    15 Järla IF OK                1:21:33 G        
    5          Adam Ivarsson             90    15 Haninge SOK                1:21:48 G        
    6          Oliver Lindblad Peterse   90    15 Söders SOL Tyresö          1:27:39 S        
    7          Mathias Hallmén           90    15 Turebergs IF               1:28:30 S        
    8          Anders Boström            89    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:28:38 S        
    9          Oskar Hektor              91    15 Järla IF OK                1:46:03 S        
   10          Victor Karlsson           91    15 Järla IF OK                2:01:15          

               Jonas Nordström           91    15 OK Älvsjö-Örby            Ej godk.          
        (0840) Jakob Lindeborg           89    15 Täby OK                   Ej godk.          
               Axel Roos Hansson         91    15 Täby OK                   Ej godk.          
               Tommy Batz                91    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          
               Emil Kretz                91    15 OK Ravinen                ej start          
               Gustav Bergman            90    15 OK Ravinen                ej start          
               Christian Kollberg        91    15 Järla IF OK               ej start          



H20M Stockholm  (14 400 m)   Gemensam start                            

    1          John Svanberg             87    15 OK Södertörn               2:09:47 G        
    2          Fredrik Diffner           88    15 OK Södertörn               2:20:07 G        
    3   (0985) Niklas Wansölin           86    15 OK Ravinen                 2:29:21 S        
    4   (0926) Erik Andersson            88    15 OK Södertörn               2:43:02 S        



H21M Stockholm  (19 080 m)   Gemensam start                            

    1   (0008) Anders Holmberg           84    15 Järla IF OK                2:08:10 G        
    2   (0149) Jakob Jansson             79    15 Järla IF OK                2:09:10 G        
    3   (0152) Petter Jönsson            84    15 Järla IF OK                2:11:33 G        
    4   (0161) Johan Strandberg          84    15 Järla IF OK                2:11:35 G        
    5          Nick Barrable             74    15 OK Ravinen                 2:11:55 G        
    6   (0116) Per-Åke Olsson            64    15 OK Ravinen                 2:12:22 G        
    7   (0122) Anders Boström            82    15 Järfälla OK                2:15:13 G        
    8   (0298) Nils Björke               85    15 Söders SOL Tyresö          2:16:01 G        
    9   (0301) Lars Håkan Sandvik        65    15 Täby OK                    2:21:08 G        
   10   (0214) Dan Wester                84    15 Järla IF OK                2:44:47 S        
   11   (0832) Anders Platt              85    15 Järla IF OK                3:05:50 B        
   12          Patrik Norén              85    15 OK Södertörn               3:27:04          

        (0699) Magnus Nordström          84    15 OK Älvsjö-Örby            Ej godk.          
               Daniel Andersson          78    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          
        (0221) Mattias Hovmöller         72    15 Söders SOL Tyresö         Ej godk.          
        (0544) Henrik Wiklund            85    15 Bromma-Vällingby SOK      ej start          



H35M Stockholm  (14 400 m)   Gemensam start                            

    1          Ingemar Stenbeck          67    15 IFK Lidingös Skid o OK     2:01:02 G        
    2   (1278) Martin Bjurner            69    15 Bromma-Vällingby SOK       2:36:33 S        
    3          Jesper Hansson            67    15 OK Södertörn               2:58:08 B        

               Johan Sällfors            71    15 OK Ravinen                ej start          



H40M Stockholm  (11 240 m)   Gemensam start                            

    1          Per Kallhauge             63    15 Söders SOL Tyresö          1:21:47 G        
    2   (0523) Jan Hollbeck              64    15 Bromma-Vällingby SOK       1:21:48 G        
    3          Ian Hamilton              65    15 Enebybergs IF              1:22:06 G        
    4   (0335) Hans Sundqvist            64    15 Tullinge SK                1:24:01 G        
    5          Johan Markstedt           62    15 OK Södertörn               1:30:45 G        
    6          Anders Önerud             64    15 OK Ravinen                 2:21:57          

               Anders Nilsson            63    15 Täby OK                   Ej godk.          
               Anders Winblad            64    15 Eksport OL                ej start          
               Johan Risberg             65    15 Järfälla OK               ej start          
               Nils Liljedahl            65    15 Täby OK                   ej start          
               Thomas Lundberg           65    15 Mälarö SOK                ej start          



H45M Stockholm  (11 240 m)   Gemensam start                            

    1          Per Backlund              60    15 Söders SOL Tyresö          1:17:20 G        
    2          Lars Palmqvist            61    15 Järfälla OK                1:21:54 G        
    3          Hans Tarandi              58    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:24:44 G        
    4          Krister Gumaelius         58    15 Waxholms OK                1:32:53 S        
    5          Johan Palmgren            61    15 Täby OK                    1:32:55 S        
    6          Gunnar Langs              58    15 Skarpnäcks OL              1:33:07 S        
    7          Ulf Burman                58    15 Gustavsbergs IF OK         1:34:00 S        
    8          Gunnar Johansson          57    15 Skarpnäcks OL              1:36:17 S        

               Stefan Gustafsson         59    15 Skarpnäcks OL             Ej godk.          
               Mats Larsson              58    15 IFK Enskede               ej start          
               Johan Tallhage            60    15 Skarpnäcks OL             ej start          
               Björn-Ove Pettersson      58    15 Turebergs IF              ej start          
               Roland Hellberg           60    15 Täby OK                   ej start          



H50M Stockholm  (10 300 m)   Gemensam start                            

    1          Anders Löfgren            56    15 Järfälla OK                1:25:42 G        
    2          Mikael Byström            56    15 Järfälla OK                1:25:55 G        
    3          Mikael Tarandi            53    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:26:40 G        
    4          Torbjörn Bergman          55    15 Tullinge SK                1:31:12 G        
    5          Göran Hansson             54    15 Täby OK                    1:33:57 G        
    6          Mats Zackrisson           56    15 OK Älvsjö-Örby             1:46:31 S        
    7          Christer Hördell          56    15 Söders SOL Tyresö          1:51:52 S        
    8          Matts Björke              53    15 Söders SOL Tyresö          1:57:57 S        
    9          Ebbe Adolfsson            47    15 Sundbybergs IK             1:58:29 S        
   10          Kurt Maxé                 54    15 Sundbybergs IK             3:00:07          

               Per Öhlund                52    15 Gustavsbergs IF OK        ej start          
               Lennart Hävrén            52    15 Tullinge SK               ej start          



H55M Stockholm  (10 300 m)   Gemensam start                            

    1          P-O Ivarsson              51    15 Haninge SOK                1:33:28 G        
    2          Ingemar Larsson           49    15 Tullinge SK                1:43:02 G        
    3          Paul Norén                49    15 OK Södertörn               1:45:21 S        
    4          Alf Lång                  47    15 Söders SOL Tyresö          1:55:32 S        
    5          Stig Johansson            48    15 Skarpnäcks OL              1:55:55 S        
    6          Jörgen Widlund            48    15 Nynäshamns OK              2:07:16 S        
    7          Christer Nordström        51    15 OK Älvsjö-Örby             2:08:35 S        
    8          Christer Galle            49    15 Mälarö SOK                 2:15:21 B        

               Magnus Haraldsson         50    15 Gustavsbergs IF OK        Ej godk.          
               Sven-Inge Nylund          50    15 Järfälla OK               Ej godk.          
               Björn Svedin              51    15 Järfälla OK               Ej godk.          
               Martin Eriksson           50    15 OK Södertörn              ej start          



H60M Stockholm  (8 110 m)   Gemensam start                            

    1          Leif Strandberg           44    15 Gustavsbergs IF OK         1:10:38 G        
    2          Rolf Öhrn                 43    15 Nynäshamns OK              1:12:33 G        
    3          Sverre Johnsson           42    15 OK Ravinen                 1:14:51 G        
    4          Ingvar Svensson           46    15 Söders SOL Tyresö          1:15:49 G        
    5          Jörgen Bergström          44    15 Haninge SOK                1:21:27 S        
    6          Jan Bojling               45    15 Solna OK                   1:24:01 S        
    7          Klas Langels              45    15 Skarpnäcks OL              1:32:07 S        
    8          Lars Nordin               44    15 Solna OK                   1:39:23 S        
    9          Gunnar Bramsten           40    15 Sundbybergs IK             1:39:41 S        
   10          Levin Svedberg            41    15 Sundbybergs IK             1:42:50 B        
   11          Lars Jonasson             44    15 Järfälla OK                1:43:27 B        
   12          John Östlund              45    15 Sundbybergs IK             1:45:43 B        
   13          Anders Sandwall           42    15 Skarpnäcks OL              1:47:44          
   14          Johan Sandwall            44    15 Skarpnäcks OL              1:47:47          
   15          Åke Linderoth             42    15 Sundbybergs IK             1:50:41          
   16          Jan Falk                  45    15 Sundbybergs IK             2:10:21          

               Leif Magnusson            43    15 Skogsluffarnas OK         Ej godk.          



H65M Stockholm  (8 110 m)   Gemensam start                            

    1          Jan-Erik Danell           38    15 Tullinge SK                1:19:22 G        
    2          Reine Borgström           41    15 Skogsluffarnas OK          1:19:28 G        
    3          Lars Cederus              39    15 Snättringe SK              1:24:05 G        
    4          Håkan Sjökvist            41    15 Söders SOL Tyresö          1:24:37 G        
    5          Göran Johansson           41    15 Snättringe SK              1:25:39 G        
    6          Benny Bogstedt            40    15 Tullinge SK                1:25:44 G        
    7          Bjarne Erlandsson         38    15 Hammarby IF OF             1:25:46 G        
    8          Roland Löwgren            38    15 Spårvägens OK              1:36:10 S        
    9          Rickard Welander          38    15 OK Älvsjö-Örby             1:38:33 S        
   10          Bo Hedlund                41    15 IFK Enskede                1:39:29 S        
   11          Leif Hermundstad          40    15 Snättringe SK              1:47:26 S        

               Nils Nilsson              37    15 Järla IF OK               ej start          
               Åke Karnebrink            39    15 OK Älvsjö-Örby            ej start          
               Lennart Liljehammar       40    15 Nynäshamns OK             ej start          



H70M Stockholm  (5 040 m)   Gemensam start                            

    1          Rune Carlsson             36    15 Sundbybergs IK               53:52 G        
    2          Henry Pettersson          35    15 Stigfinnarna                 57:31 G        
    3          Sten Bergstrand           34    15 Skogsluffarnas OK            58:01 G        
    4          Lars Sandvik              32    15 OK Ravinen                   58:33 G        
    5          Lars Persson              35    15 Väsby OK                     59:12 G        
    6          Lars Löthman              35    15 Järfälla OK                1:01:03 S        
    7          Lennart Stenberg          32    15 Stigfinnarna               1:01:23 S        
    8          Lars Olander              34    15 Tullinge SK                1:01:55 S        
    9          Göte Pettersson           33    15 OK Södertörn               1:10:17 S        
   10          Bengt Yttermo             32    15 OK Södertörn               1:11:43 S        
   11          Erland Ljungström         36    15 Spårvägens OK              1:12:37 S        
   12          Ivar Nordberg             33    15 OK Älvsjö-Örby             1:16:33 B        

               Evert Carlsson            33    15 Täby OK                   ej start          



H75M Stockholm  (5 040 m)   Gemensam start                            

    1          Henning Hamilton          29    15 Enebybergs IF              1:11:59 G        
    2          Yngve Hedberg             28    15 Snättringe SK              1:18:01 G        
    3          Gösta Hansson             29    15 Bromma-Vällingby SOK       1:21:59 S        
    4          Tage Eriksson             33    15 Bromma-Vällingby SOK       1:22:06 S        
    5          Gert Gyllbrand            29    15 Gustavsbergs IF OK         1:24:16 S        
    6          Lennart Westergren        30    15 Söders SOL Tyresö          1:29:35 S        
    7          Börje Palmqvist           30    15 Järfälla OK                1:55:20          

               Nils Fogeby               30    15 Järfälla OK               ej start          



H80M Stockholm  (3 970 m)   Gemensam start                            

    1          Thor Holmberg             23    15 OK Södertörn               1:16:59 G        
    2          Åke Svensson              22    15 Järfälla OK                1:24:03 G        
    3          Åke Hall                  25    15 Järla IF OK                1:29:22 S        
    4          Per Wester                23    15 Gustavsbergs IF OK         1:33:19 S        



H85M Stockholm  (3 200 m)   Gemensam start                            

    1          Hans Sahlberg             20    15 Stigfinnarna               1:09:44 G        
    2          Bengt Åman                18    15 Skogsluffarnas OK          1:22:21 S        
    3          Henry Moberg              20    15 Solna OK                   1:23:02 S        



D18M Stockholm  (8 110 m)   Gemensam start                            

    1   (0683) Lisa Rönnols              90    15 Täby OK                    1:15:07 G        
    2   (0632) Maria Kolk                88    15 Skarpnäcks OL              1:15:11 G        
    3          Frida Forsberg            90    15 OK Ravinen                 1:21:41 G        
    4          Amanda Jonasson           90    15 Väsby OK                   1:27:24 S        
    5          Annika Nilsson            93    15 Täby OK                    1:30:46 S        
    6          Hanna Sandborgh           90    15 IFK Lidingös Skid o OK     1:30:59 S        
    7   (0555) Malin Sundqvist           88    15 Tullinge SK                1:55:09          

        (0158) Kristin Löfgren           89    15 Järfälla OK               ej start          
        (0413) Sanna Batz                89    15 Skarpnäcks OL             ej start          



D20M Stockholm  (10 300 m)   Gemensam start                            

    1   (0482) Anna Tiderman             87    15 Snättringe SK              1:54:12 G        
    2   (0514) Lisa Persson              87    15 IFK Lidingös Skid o OK     2:13:39 S        



D21M Stockholm  (11 240 m)   Gemensam start                            

    1   (0058) Karin Boström             84    15 Järfälla OK                1:30:14 G        
    2   (0059) Karin Skogholm            78    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:31:29 G        
    3   (0322) Anna Falk                 73    15 Sundbybergs IK             1:31:59 G        
    4   (0100) Emelie Holmström          83    15 OK Ravinen                 1:35:48 G        
    5   (0095) Fanny Deckner             84    15 Skarpnäcks OL              1:43:18 S        
    6          Nina Lager                85    15 Haninge SOK                2:12:24 B        



D40M Stockholm  (7 200 m)   Gemensam start                            

    1          Kristina Bergstrand       63    15 Söders SOL Tyresö          1:22:41 G        
    2          Annika Svensson           62    15 Solna OK                   1:36:12 S        
    3          Christina Perneby         63    15 IFK Lidingös Skid o OK     2:01:13 B        



D45M Stockholm  (7 200 m)   Gemensam start                            

    1          Anna-Karin Sundqvist      61    15 Tullinge SK                1:06:45 G        
    2          Marie Malmborg            60    15 Söders SOL Tyresö          1:09:00 G        
    3          Britt-Marie Hellgren      58    15 OK Älvsjö-Örby             1:16:57 S        
    4          Monica Darland            57    15 Solna OK                   1:51:12          

               Annika Lundström          61    15 Väsby OK                  Ej godk.          
               Anita Karlsson            58    15 OK Södertörn              ej start          



D50M Stockholm  (6 600 m)   Gemensam start                            

    1          Caroline Magnusson        56    15 Täby OK                    1:04:40 G        
    2          Lena Jansson              54    15 Järla IF OK                1:04:48 G        
    3          Marita Samuelsson         54    15 Sundbybergs IK             1:12:19 S        
    4          Kerstin Amnell            55    15 Solna OK                   1:13:03 S        
    5          My Rönnols                55    15 Täby OK                    1:14:34 S        
    6          Margareta Wadin           56    15 OK Älvsjö-Örby             1:15:56 S        
    7          Linnea Carlsson           55    15 Skarpnäcks OL              1:33:10 B        

               Karin Ivarsson            55    15 Haninge SOK               Ej godk.          
               Catarina Boström          54    15 Enebybergs IF             ej start          



D55M Stockholm  (6 600 m)   Gemensam start                            

    1          Birgitta Billstam         47    15 Järfälla OK                1:13:59 G        
    2          Aila Halttunen            49    15 Haninge SOK                1:14:43 G        
    3          Anna Blomgren             48    15 Tullinge SK                1:25:38 S        
    4          Margareta Haraldsson      49    15 Gustavsbergs IF OK         1:51:39          



D60M Stockholm  (5 040 m)   Gemensam start                            

    1          Maria Ehn                 46    15 Tullinge SK                  59:14 G        
    2          Ann-Louise Johansson      44    15 Skarpnäcks OL              1:16:37 S        
    3          Birgitta Nylund           45    15 Järfälla OK                1:47:07          

               Marianne Hamilton         43    15 Enebybergs IF             Ej godk.          



D65M Stockholm  (5 040 m)   Gemensam start                            

    1          Ann Sjöberg               38    15 Enebybergs IF              1:01:09 G        
    2          Britt Ericson             39    15 Hammarby IF OF             1:01:18 G        
    3          Siv Frölund               41    15 Haninge SOK                1:14:01 S        
    4          Edda Nilsson              38    15 Stockholmspolisens IF      1:18:31 S        
    5          Gunvor Granath            39    15 Nynäshamns OK              1:27:53 B        



D70M Stockholm  (3 970 m)   Gemensam start                            

    1          Sonja Sundell             35    15 Sundbybergs IK               59:59 G        
    2          Birgitta Westergren       34    15 Täby OK                    1:07:33 S        
    3          Gunnel Junegard           36    15 OK Södertörn               1:13:41 S        
    4          Ulla-Britta Hall          29    15 Järla IF OK                1:14:16 S        

               Ingrid Carlsson           34    15 Täby OK                   ej start