SOMMARSERIEN 060608 BROSJÖBADET
Sol och 20 grader varmt

Banläggare Johnny Lundin, Tanja Ryabkina.
Hjälpare Errol Wicksell, Hasse Eriksson,
Eva och Classe Ström, Arne T Bergqvist.

Antal startande:  120

Bana A   7.8 km    10 start.
1.  Gunnar Johansson       Skarpnäck OL      1.06.49
2.  Mats Windstedt	   SNO		     1.11.07
3.  Vidas Armalis          Hellas	     1.11.14
4.  Anders Jarl		   Snättringe SK     1.15.19
5.  Anders Käll		   TMOK		     1.15.35
6.  Per Ericsson	   TMOK		     1.32.17
7.  Conny Axelsson	   TMOK		     1.35.01
8.  Staffan Törnros	   TMOK		     1.37.24
9.  Bertil Schröder	   Hellas	     1.43.11
10. Anders Bergmark        SSU		     utgått

Bana B   5.2 km    37 start.
1.  Rune Rådeström	   Snättringe	       49.24
2.  Clas Tärnroth	   TSK		       52.20
3.  Ingemar Gard	   Söders SOL	       52.21
4.  Stefan Nordström	   OKÄÖ		       52.51
5.  Mats Zackrisson  	   OKÄÖ		       53.00
6.  Juha Loenberg          Stigfinnarna	       53.55
7.  Anders Kärrström	   Tullinge SK	       54.16
8.  Börje Pahlén	   Söders SOL	       54.37
9.  Björn Völcker	   Sundbyberg Multisp. 54.43
10. Mats Käll		   TMOK		       54.49
11. Bengt Andersson	   Söder	       55.12
12. Jörgen Bergström	   HSOK		       56.38
13. Joel Mongård	   Skogsluffarna       57.45
14. Joakim Erksson	   SNO		     1.00.02
15. Anders Hedberg	   Snättringe	     1.00.41
16. Gunnar Erikssson	   Södertälje IF     1.02.03
17. Lars Mongård	   Skogsluffarna     1.04.22
18. Kenneth Berglund       Hellas	     1.07.04
19. Jan Dahlin		   Hellas	     1.07.18
20. Jan Lindgren	   Järla IF	     1.07.35
21. Roland Nyman	   Snättringe	     1.08.30
22. Pär Mårtensson	   TMOK		     1.09.07
23. Olle Öberg		   Skogsluffarna     1.09.18
24. Bo Skoog		   TMOK		     1.10.25
25. Johan Tallhage	   Skarpnäck	     1.10.54
26. Jan Gunnarsson	   Hellas	     1.11.04
27. Tomas Holmberg 	   TMOK		     1.11.55
28. Håkan Sjökvist	   Söders SOL	     1.13.27
29. Peter Axelsson	   OK Ravinen	     1.14.00
30. Leif Hermundstad	   SSK		     1.14.18
31. Ingemar Lindqvist      Snättringe	     1.19.12
32. Gunnar Lindholm	   SPIK		     1.21.14
33. Pär Ånmark		   TMOK		     1.24.31
34. Ivar Nordberg	   OKÄÖ		     1.28.35
35. Ingemar Johnson	   Haninge SOK	     1.29.32
    Martin Harris                            utgått
    Björn Löfman	   RIS		     utgått

Bana C   3.8 km    44 start.
1.  Ulf Lilja		   TMOK		       36.57 
2.  Tage Sandberg	   BVSOK	       38.01
3.  Christer Wilhelmsson   Stigfinnarna	       42.43
4.  Lars Cedérus	   Snättringe	       44.35
5.  Tommy Erblom	   OKS		       45.08
6.  Bengt Eriksson	   Spårvägen OK	       47.11
6.  Tage Olson		   SOK		       47.11
8.  Lars Segerqvist	   Skarpnäck OL	       47.35
9.  Arne Åhman		   OK Klemmingen       48.33
10. Jan Samuelsson	   M		       48.47
11. Åke Samuelsson	   TMOK	   	       50.49
12. Inger Andersson	   Söder	       52.29
13. Gösta Guteland	   Snättringe	       52.38
14. Leif Jehander	   BVSOK	       53.11
15. Bror Forsberg	   Haninge SOK	       53.33
16. Tommy Ljusenius	   Skogsluffarna       54.29
17. Kalle Mogren	   Djurgården	       56.01
18. Sven Jansson	   SSK		       56.37
19. Tommy Lindberg	   Flottans IF	       57.14
20. Lasse Andersson	   Skogsluffarna       57.44
21. Gunnel Granqvist	   Nynäshamns OK       58.37
22. Sigrid Blom		   Tullinge SK	       59.42
23. Sune Andersson	   SSK		     1.00.24
24. Torsten Jansson        Skogsluffarna     1.00.32
25. Inger Pahlén	   Söders SOL        1.01.43
26. Albert Mård		   BVSOK	     1.01.44
27. E-O Cloth		   Tullinge SK       1.02.47
28. Nils-Eric Mattsson     Nynäshamns OK     1.03.23
29. Karl Werner Andersson  SSK		     1.03.43
30. Bengt Karlsson	   IFK Tumba	     1.03.59
31. Anna Alkeisk	   Skogsluffarna     1.04.02
32. Tomas Bruce		   OK Ravinen	     1.04.42
33. Göran Rastborg	   BVSOK	     1.05.01
34. Bo Hektor		   Tureberg	     1.09.03
35. Lennart Hyllengren     TMOK		     1.11.57
36. Hanna Käll		   TMOK		     1.15.35
37. L-E Perneby		   Tullinge	     1.16.05
38. Lars Stigberg	   TMOK		     1.16.49
39. Hans Nyberg		   Nynäshamns OK     1.17.30
40. Bo Sundberg		   SSK		     1.20.43
41. Elin Mongård	   Skogsluffarna     1.22.20
42. Ulf Tidbeck		   MIK		     1.24.22
    Marianne Lagerlund     Hellas	     utgått
    Saga Mård		   BVSOK	     utgått

Bana D   2.7 km    24 start.
1.  Gunvor Sandberg        BVSOK	       37.59
2.  Kjell Bergman          Stigfinnarna	       45.00
3.  Åke Hall		   Järla IF	       45.02
4.  Ulla-Britta Hall	   Järla IF	       48.01
5.  Gösta Hansson	   BVSOK	       48.03
6.  Lelle Spetz		   Skogsluffarna       49.41
7.  Björn Sandberg	   Skogsluffarna       51.55
8.  Per Falk		   OKK		       52.19
9.  Ingrid Sandström       		       53.11
10. Sven Karlsson	   Tumba	       54.04
11. Agnes Björk		   Hellas	       54.40
12. Stig Andersson	   Södertörn	       54.44
13. Barbro Cederús	   Snättringe	       57.05
14. Sven Johansson	   OK Klemmingen       59.45
15. Lars Westling	   Hammarby OL	     1.03.17
16. Gunvor Granath	   NOK		     1.05.43
17. Anita Lindbohm	   Skarpnäck OL      1.05.45
18. Sven Larsson	   Skarpnäck OL      1.07.26
19. Bengt Åman		   Skogsluffarna     1.08.08
20. Ingrid Gunnarsson      CMG		     1.32.52
21. Hans Ericsson	   OK Klemmingen     1.30.34
    Amund Nordin	   Södertörn	      utgått
    H Sundberg				      utgått
    Håkan Allinger	   IFK Tumba	      utgått

Bana E   2.1 km     5 start.
1.  Fredrik Lennfors       Stigfinnarna        28.08
2.  Stig Sköldberg	   OK Södertörn        36.47
3.  Thure Lundberg	   BVSOK	       42.36
4.  Sonja Perneby	   Tullinge SK	       44.28
5.  Arne T Bergqvist	   Hellas	       58.11