2006-04-17 - SoIK Hellas Påsktävling - Granby
Banläggare: Johnny Lundin
Temperatur: 8-15 plusgrader. Solen tittade fram vid 10-tiden, sedan strålande sol. Nästan snöfritt.
Totalt 228 startande
Resultatlista
Bana A - 8800 m 18 startande Tid
1 Henrik Mård OK Ravinen 63.45
2 Calle Bohman SoIK Hellas 67.28
3 Hans Sundkvist Tullinge SK 70.01
4 Johnny Junegard Tullinge SK 71.20
5 Per-Ove Kivisäkk Tullinge SK 72.18
6 Kenneth Jönsson Tullinge SK 74.05
7 Göran Johnsson OK Österåker 74.52
8 Juha Loenberg Stigfinnarna 80.30
9 Hans Vedin Söders SOL 80.58
10 Anders Hedberg OK Södertörn 82.23
11 Jonas Nyman Snättringe SK 82.54
12 Thomas Eriksson Tumba Mälarhöjden OK 87.24
13 Anders Kolmskog Sundbybergs IK 91.03
14 Lennart Stenberg Stigfinnarna 98.33
15 Niclas Sjögren Klubblös 117.44
16 Anders Holmström OK Österåker 129.26
Per Kallhauge Söders SOL Utgått
Stefan Söerlund Snättringe SK Utgått
Bana B - 6400 m 51 startande Tid
1 Hans Mård OK Ravinen 49.05
2 Tommy Holmér Väsby OK 49.12
3 Fredrik Larsson Norbergs OK 53.42
4 Gunnar Lindberg Bromma Vällingby SOK 58.29
5 Göran Hellgren OK Södertörn 60.58
6 Magnus Gadefors Väsby OK 61.08
7 Robin Ekebom Väsby OK 62.50
8 Anders Bergmark Snättringe SK 65.19
9 Johan Palmgren Täby OK 67.33
10 Lars Gerhardsson Rotebro IS 68.22
11 Joakim Eriksson SNO 69.15
12 Erik Andersson OK Österåker 69.58
13 Jan Erik Lindberg Bromma Vällingby SOK 69.59
14 Thomas Lundberg Mälarö SOK 70.09
15 Magnus Elwin IFK Enskede 70.30
16 Mattias Skeppling OK Södertörn 71.20
17 Markus Fredlund Tumba Mälarhöjden OK 73.32
18 Johan Tallhage Skarpnäcks OK 73.37
19 Alf Jansson Skarpnäcks OK 73.49
20 Per Öhlund Gustavsergs IF OK 76.12
21 Peter Kolmskog Sundbybergs IK 76.24
22 Torbjörn Bergman Tullinge SK 77.17
23 Göran Johansson Snättringe SK 77.26
24 Rikard Pehrson Snättringe SK 78.59
25 Sverker Tirén   SoIK Hellas 79.23
26 Winblad Eksport OL 79.39
27 Edvin Lindmark Skarpnäcks OK 83.20
28 Shristina Lovald Hellberg Täby OK 84.12
29 Agneta Holmgren Vittjärvs IK 84.39
30 Roland Hellberg Täby OK 84.59
31 Stefan Knorn Rotebro IS 85.14
32 Aila Halttunen Haninge SOK 85.30
32 Alf Lång Söders SOL 85.30
34 Robert Cumming Skogsluffarnas OK 88.55
35 Thomas Ström Söders SOL 89.37
36 Leo Valentin Gustavsbergs IF 89.51
37 Joel Mongård  Skogsluffarnas OK 92.27
38 Håkan Sjökvist Söders SOL 92.55
39 Jörgen Widlund Nynäshamns OK 92.56
40 Pontus Bergström OK Österåker 93.00
40 Erika Bergström OK Österåker 93.00
42 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 93.16
43 Claes Ek SoIK Hellas 93.47
44 Georg Larsson Söders SOL 101.43
45 Krister Svensson Klubblös 109.05
46 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 111.34
47 Kurt Maxé Sundbybergs IK 113.52
48 Roland Löwgren Spårvägens OK 117.07
Christer Galle Mälarö SOK Utgått
Patrik Adebrant Tumba Mälarhöjden OK Utgått
Bengt Andersson Söders SOL Utgått
Bana C - 4500 m 96 startande Tid
1 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 43.28
2 Mikael Åhgren Tullinge SK 45.18
3 Olle Yttermo OK Södertörn 46.20
4 Benny Pettersson Väsby OK 47.11
5 Jesper Eriksson OK Ravinen 47.57
6 Katarina Svahn IFK Mora OK 48.23
7 Niklas Wernersson OK Orinto 48.32
8 Bengt Eriksson Väsby OK 48.34
9 Anne Cecilie Lovald Täby OK 48.37
10 Lennart Bjursäter Snättringe SK 49.08
11 Camilla Pettersson OK Ravinen 52.17
12 Tomas Movin Snättringe SK 53.15
13 Ulla Svahn IFK Mora OK 53.18
14 Jan Danell Tullinge SK 53.29
15 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 54.12
16 Martin Lovald Hellberg Täby OK 54.38
17 Tommy Erblom OK Södertörn 54.42
18 Nils Nilsson Järla IK OK 55.09
19 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 57.13
20 Rune Carlsson Sundbybergs IK 58.02
21 Ola Svahn IFK Mora OK 59.33
22 Robert Rylander Söders SOL 59.42
23 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 61.03
24 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 61.27
25 Eva Molén Skarpnäcks OL 61.39
26 Roland Nyman Snättringe SK 61.43
27 Eve-Lina Larsson Sundbybergs IK 61.48
28 Garry Pettersson Söders SOL 61.49
29 Andreas Grunder Solna OK 63.20
30 Jan-Olov Bengtsson Tumba Mälarhöjden OK 63.29
31 Ronny Hedlund OK Södertörn 63.47
32 Arne Ny Tumba Mälarhöjden OK 64.05
33 Anders Sandwal Skarpnäcks OL 64.41
34 Bror Forsberg Haninge SOK 67.32
35 Åke Linderoth Sndbybergs IK 67.34
36 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 67.43
37 Anna Blomgren Tullinge SK 67.45
38 Gunnar Lindholm SPIK 67.52
39 Ida Gawell IFK Enskede 68.18
40 Olle Nygren OK Södertörn 68.51
41 Pär Mårtensson Tumba Mälarhöjden OK 69.36
42 K-E Mogren DIF 70.03
43 Pär Ånmark Tumba Mälarhöjden OK 70.55
44 Yngve Hedberg Snättringe SK 71.12
45 Roland Hansson Snättringe SK 71.39
46 Sture Nilsson SPIF 71.51
46 Lars Nordin Solna OK 71.51
48 Anders Hedberg Snättringe SK 72.11
49 Lars Öhman Söders SOL 73.06
50 Carl Holmgren Vittjärvs IK 73.09
51 Bjarne Erlandsson Hammarby IF-OF 73.12
52 Anders Mellergård Snättringe SK 73.17
53 L-E Perneby Tullinge SK 73.25
54 Henrik Nyberger SoIK Hellas 73.41
55 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 73.47
56 Solveig Dillman Hammarby IF-OF 74.00
57 Britt Ericson Hammarby IF-OF 74.15
58 Jan Lindgren Järla IK OK 75.15
59 Claes Andersson Tullinge SK 76.07
60 Bengt Yttermo OK Södertörn 76.26
61 Margareta Andersson SoIK Hellas 76.30
62 Göte Pettersson OK Södertörn 76.34
63 Ingrid E Ström Täby OK 76.41
64 Emma Andersson OK Österåker 76.42
65 Ingemar Johnson Haninge SOK 77.20
66 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 78.23
67 Claes Ekhammar Rotebro IS 78.40
68 Tommy Lindberg Flottans IF 79.09
69 Emelie Lindgren SoIK Hellas 79.34
70 Tomas Karlstedt Klubblös 80.05
71 Tor-Erik Andersson OK Tjärnen 81.30
72 C-O Cloth Tullinge SK 81.50
73 David Andersson SoIK Hellas 81.55
74 Elias Johansson OK Österåker 82.31
75 Johnny Lindmark Skarpnäcks OL 82.57
76 Kjell Magnusson Sundbybergs IK 83.12
77 Lars-Henric Persson Mälarö SOK 84.30
78 Emma Carlsson Sundbybergs IK 84.32
79 Jesper Retsloff SoIK Hellas 85.24
80 Lars Sandvik OK Ravinen 88.40
81 Karl-Werner Andersson Snättringe SK 88.43
82 Jan Svärd IFK Enskede 88.55
83 Fredrik Holmgren Vittjärvs IK 90.20
84 Siv Frölund Haninge SOK 90.58
85 Örjan Kampegård OK Södertörn 91.35
86 Lars Lindgren Skogsluffarnas OK  92.55
87 Levin Svedberg Sundbybergs IK 93.37
88 Katarina Holmgren Skogsluffarnas OK 99.07
89 Daniel Karlstedt Klubblös 103.20
90 Åke Jansson Rotebro IS 104.24
91 Bo Sundberg Snättringe SK 107.23
92 Göran Karlsson Mälarö SOK 115.06
Jan Nellerup Utgått
Linus Retsloff SoIK Hellas Utgått
Lars Owe Ström Täby OK Utgått
Karin Skkog Skogsluffarnas OK Utgått
Bana D - 2500 m 53 startande Tid
1 Arne Lindberg Bromma Vällingby SOK 39.44
2 Tobias Andersson OK Österåker 40.30
3 Erland Ljungström Spårvägens OK 40.55
4 Mikael Andersson OK Österåker 40.55
5 Björn Löwgren Spårvägens OK 40.57
6 Lennart Westergren Söders SOL 41.29
7 Sune Andersson Snättringe SK 43.26
8 Felicia Knorn Rotebro IS 43.53
9 Sigrid Blom Tullinge SK 44.20
10 Gunnel Granqvist Nynäshamns OK 44.38
11 Birgitta Westergren Täby OK 45.14
12 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 45.20
13 Sven Jansson Snättringe SK 46.36
14 Sonja Sundell Sundbybergs IK 46.42
15 Martin Ek SoIK Hellas 46.55
16 Cecilia Ryderås OK Österåker 48.03
17 UC Lyber Eriksson Väsby OK 48.58
18 Christina Molene Gustavsbergs IF OK 49.05
19 Gusten Stellborn SoIK Hellas 49.39
20 Margareta Sundberg Snättringe SK 50.18
21 Bengt Karlsson IFK Tumba 52.07
22 Julius Armalis SoIK Hellas 52.40
23 Sophia Perneby Tullinge SK 54.12
24 Allan Linnarsson Mälarö SOK 56.28
25 Rasmus Larsson Snättringe SK 57.06
26 Henry Moberg Solna OK 58.32
27 Mårten Holmström OK Österåker 59.53
28 Fredrik Smith OK Österåker 60.00
29 Marianne Lagerlund SoIK Hellas 60.27
30 Bernt Sundberg Sofia 61.37
31 A-M Moberg Solna OK 62.40
32 Artur Erikson Hammarby IF-OF 63.09
33 Michaela Lindgren SoIK Hellas 64.33
34 Agnes Björk SoIK Hellas 64.36
35 Bengt Åman Skogsluffarnas OK 65.52
36 Lars Hildebrand OK Ravinen 66.36
37 Anna Lindmark Skarpnäcks OL 67.15
38 Ulla-Britt Åleberg Rotebro IS 67.36
39 Bengt Åhlander Hammarby IF-OF 70.04
40 Iris Wallsten IFK Lidingö 70.52
41 Solveig Spångberg  IFK Lidingö 71.00
42 Bengt Aronsson Klubblös 71.45
43 Erik Olsson Hammarby IF-OF 74.51
44 Linnéa Skog Skogsluffarnas OK 76.10
45 Karin Olsson Hammarby IF-OF 83.20
46 Sven Larsson Skarpnäcks OL 88.09
47 Britt-Mari Skog Skogsluffarnas OK 115.26
Hasse Sahlberg Stigfinnarna Utgått
Ulrica Mellergård Snättringe SK Utgått
Josefin Larsson Utgått
Marianne Bergstrand Skogsluffarnas OK Utgått
Inger Andersson Söders SOL Utgått
Folke Lingegärd Skarpnäcks OL Utgått
Bana E - 1500 m     1:5.000 10 startande Tid
1 Elvira Johansson OK Älvsjö Örby 37.00
2 Julius Armalis SoIK Hellas 37.20
3 Barbara Resch Klubblös 41.05
4 Måns Hellgren OK Södertörn 45.50
5 Isak Andersson SoIK Hellas 46.00
6 Johan Karlsson Järla IF OK 47.59
7 Pia Persson Klubblös 50.57
8 Frederich Amrén Snättringe SK 52.51
9 Monika Armalyte SoIK Hellas 62.10
10 Sonja Perneby Tullinge SK 62.47