Luffarligan, Granbyon 2010-11-17 15:57
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                         Tid 



Bana A  (20)        4870 m                               

    1 Martin Jonsson          IFK Lidingös Skid o OK      47:42 
    2 Nick Barrable           OK Ravinen                  49:46 
    3 Mårten Frendelius       IFK Lidingös Skid o OK      57:21 
    4 Helen Palmer            Wing OK                   1:05:48 
    5 Julia Blomquist         Tullinge SK               1:08:48 
    6 Björn-Ove Pettersson    Attunda OK                1:09:11 
    7 Leif Strandberg         Gustavsbergs OK           1:10:28 
    8 Mattias Skeppling       OK Södertörn              1:26:26 
    9 Åke Wansölin            Söders SOL Tyresö         1:26:31 
   10 Stefan Persson          Nynäshamns OK             1:35:02 
   11 Elin Ahlström           IFK Enskede               1:35:20 
   12 Martin Eriksson         OK Södertörn              1:45:20 
   13 Gustav Rickert          Skogsluffarnas OK         2:06:24 
   14 Erland Ljungström       Spårvägens OK             2:22:55 
   15 Olle Källbäck           Klubblös                  2:41:12 

      Per Ljung               Stockholms OK            Ej godk. 
      Alf Lång                Söders SOL Tyresö        Ej godk. 
      Leif Ljungquist         Enebybergs IF            Ej godk. 
      Stellan Fehrnström      Enebybergs IF            Ej godk. 
      Willy Ljungdell         Täby OK                  Ej godk. 



Bana B  (36)        4060 m                               

    1 Ingemar Gard            Söders SOL Tyresö           55:10 
    2 Anders Gärderud         IFK Lidingös Skid o OK      56:49 
    3 Bengt Andersson         Söders SOL Tyresö         1:01:37 
    4 Karin Gustavsson        Strängnäs-Malmby OL       1:03:44 
    5 Carl-Arne Malmberg      Vallentuna-Össeby OL      1:03:51 
    6 Börje Pahlén            Söders SOL Tyresö         1:07:16 
    7 Lars Cedérus            Snättringe SK             1:08:06 
    8 Sven Olov Johansson     Söders SOL Tyresö         1:12:18 
    9 Olov Öberg              Skogsluffarnas OK         1:13:43 
   10 Staffan Elmhagen        Söders SOL Tyresö         1:14:20 
   11 Björn Stolt             OK Ravinen                1:15:33 
   12 Bror Fureskog           Alfta-Ösa OK              1:18:28 
   13 Ingemar Lindqvist       Snättringe SK             1:19:18 
   14 Reine Borgström         Skogsluffarnas OK         1:25:25 
   15 Gunnar Eriksson         Södertälje IF             1:27:21 
   16 Kenneth Berglund        Hellas Orientering        1:27:47 
   17 Jan Olof Norén          Järla Orientering         1:29:11 
   17 Håkan Boije             Turebergs IF              1:29:11 
   19 Göran Johansson         Snättringe SK             1:30:13 
   20 Göran Glanshed          IFK Enskede               1:30:16 
   21 Solveig Dillman         Hammarby IF OF            1:33:00 
   22 Britt Ericson           Hammarby IF OF            1:33:04 
   23 Lars Öhman              Fredrikshofs IF Skid & O  1:34:42 
   24 Rolf Öhrn               Nynäshamns OK             1:35:01 
   25 Per Södersten           OK Ravinen                1:36:11 
   26 Mats Öberg              Sundbybergs IK            1:38:24 
   27 Gunnar Bramsten         Sundbybergs IK            1:38:39 
   28 Gösta Guteland          Snättringe SK             1:39:27 
   29 Lennart Stenberg        Stigfinnarna              1:45:56 
   30 Kurt Andersson          Enebybergs IF             1:47:50 
   31 Roland Persson          IFK Enskede               1:55:50 

      Anna Blomgren           Tullinge SK              Ej godk. 
      Ulf Bråsjö              Järla Orientering        Ej godk. 
      Olle Blomgren           OK Södertörn             Ej godk. 
      Bjarne Erlandsson       Hammarby IF OF           Ej godk. 
      Marcus Andersson        Enebybergs IF            Ej godk. 



Bana C  (69)        3430 m                               

    1 Jan-Erik Wiberg         Järla Orientering           57:37 
    2 Tommy Lindberg          Haninge SOK                 58:46 
    3 Jan-Erik Danell         Tullinge SK               1:00:53 
    4 Bengt Eklund            Fredrikshofs IF Skid & O  1:03:13 
    4 Sture Nilsson           Stockholmspolisens IF     1:03:13 
    6 Sten-Åke Johansson      Gustavsbergs OK           1:03:22 
    7 Bengt Hermansson        Bromma-Vällingby SOK      1:03:44 
    8 Albert Mård             Bromma-Vällingby SOK      1:04:01 
    9 Tommy Erblom            OK Södertörn              1:04:29 
   10 Håkan Sjökvist          Söders SOL Tyresö         1:04:37 
   11 Roland Nyman            Snättringe SK             1:04:47 
   12 Jan-Olof Evertsson      Järfälla OK               1:05:56 
   13 Benny Bogstedt          Tullinge SK               1:07:58 
   14 Leif Mörkfors           Domnarvets GOIF           1:11:21 
   15 Levin Svedberg          Sundbybergs IK            1:11:44 
   16 Bo Skoog                Tumba-Mälarhöjden OK      1:12:23 
   17 Jan-Åke Björklund       Visborgs OK               1:13:29 
   18 Krister Andersson       ATG                       1:15:44 
   19 Eva-Stina Svärd         Haninge SOK               1:16:35 
   20 Ove Forsberg            Turebergs IF              1:16:56 
   21 Saga Mård               Bromma-Vällingby SOK      1:18:02 
   22 Mats Lundblad           Täby OK                   1:18:16 
   23 Ingvar Johannesson      Solna OK                  1:18:22 
   24 Richard Welander        OK Älvsjö-Örby            1:18:49 
   25 Ingrid Graneli          Haninge SOK               1:20:53 
   26 Ulla Andersson          OK Södertörn              1:23:11 
   27 Göran Haglund           Haninge SOK               1:25:07 
   28 Karl-Erik Mogren        Stigfinnarna              1:25:26 
   29 Olle Jakobsson          Rotebro IS OK             1:26:19 
   30 Jacob Hård              OK Södertörn              1:26:48 
   31 Anna Evaldsson          OK Södertörn              1:28:07 
   32 Torsten Jansson         Skogsluffarnas OK         1:28:39 
   33 Sigrid Blom             Tullinge SK               1:29:11 
   34 Christina Larsson       Söders SOL Tyresö         1:32:03 
   35 Fred Lundin             Tullinge SK               1:33:27 
   36 Åke Samuelsson          Tumba-Mälarhöjden OK      1:35:48 
   37 Anders Sandwall         Skarpnäcks OL             1:36:00 
   38 Arne Åhman              OK Klemmingen             1:37:38 
   39 Staffan Melinder        Tullinge SK               1:38:47 
   40 Rolf Löfqvist           Söders SOL Tyresö         1:39:47 
   41 Ove Johansson           Haninge SOK               1:41:31 
   42 Gunnar Dahlström        Fredrikshofs IF Skid & O  1:42:34 
   43 Kerstin Rosengren       Attunda OK                1:43:13 
   44 Gunilla Glanshed        IFK Enskede               1:44:54 
   45 Bo Winald               Hellas Orientering        1:52:04 
   46 Karin Tibbelin          Turebergs IF              1:54:17 
   46 Ann Sjöberg             Enebybergs IF             1:54:17 
   48 Uno Dahl                Mälarhöjdens IK           1:54:50 
   49 Ulf Tidbeck             Mälarhöjdens IK           1:54:55 
   50 Olle Nygren             OK Södertörn              1:55:08 
   51 Hannu Wennerström       Telia IF                  2:05:26 
   52 Gerd Wennerström        Telia IF                  2:05:35 
   53 Gunilla Wickenberg      IBM-Klubben               2:11:20 

      Lars Arne Eriksson      Haninge SOK              Ej godk. 
      Bror Forsberg           Haninge SOK              Ej godk. 
      Tage Olsson             Stockholms OK            Ej godk. 
      Sonja Sundell           Sundbybergs IK           Ej godk. 
      Ebba-Lisa Flygar        Tullinge SK              Ej godk. 
      Ken Myrman              Turebergs IF             Ej godk. 
      Björn Ekblom            Skogsluffarnas OK        Ej godk. 
      Inger Jansson           Nynäshamns OK            Ej godk. 
      Ewa Persson             Nynäshamns OK            Ej godk. 
      Gunnel Granqvist        Nynäshamns OK            Ej godk. 
      Lars Andersson          Skogsluffarnas OK        Ej godk. 
      Stefan Hellström        Skogsluffarnas OK        Ej godk. 
      Carl-Henrik Walde       SRJ                      Ej godk. 
      Hans Holmberg           Vallentuna-Össeby OL     Ej godk. 
      Ulf Eskilsson           OK Södertörn             Ej godk. 
      Leif Jehander           Bromma-Vällingby SOK     j fullf. 



Bana D  (50)        1750 m                               

    1 Sören Andersson         Väsby OK                    30:11 
    2 Sverker Tirén           Hellas Orientering          32:46 
    3 Ronny Hedlund           OK Södertörn                34:37 
    4 Bertil Rydgren          IFK Enskede                 37:39 
    5 Lars Sandvik            OK Ravinen                  39:42 
    6 Heidi Bjerkhaug         OK Ravinen                  41:22 
    7 Sten Bergstrand         Skogsluffarnas OK           42:22 
    8 Roland Hansson          Snättringe SK               42:53 
    9 Mats Jonsson            Bromma-Vällingby SOK        43:33 
   10 Rune Thurén             Vallentuna-Össeby OL        43:54 
   11 Alf Persson             OK Österåker                44:17 
   12 Uno Engman              IFK Enskede                 44:19 
   13 Roland Bolin            Snättringe SK               45:37 
   13 Ann-Mari Fehrnström     Enebybergs IF               45:37 
   15 Erik-Olov Cloth         Tullinge SK                 45:51 
   16 Rolf Särström           Skogsluffarnas OK           46:52 
   17 Berit Lindunger         Haninge SOK                 48:07 
   18 Bo Sundberg             Snättringe SK               49:34 
   19 Yngve Hedberg           Snättringe SK               49:39 
   20 Bror Wahlberg           Haninge SOK                 51:31 
   21 Ulla-Britta Hall        Järla Orientering           53:44 
   22 Bo Eklen                Klubblös                    53:50 
   23 Kjell Häggstrand        Tumba-Mälarhöjden OK        54:08 
   24 Åke Haglund             Djurgårdens IF OF           54:15 
   25 Jan Hägerskog           Skogsluffarnas OK           57:16 
   26 Lars Lindgren           Skogsluffarnas OK           57:52 
   27 Bengt Yttermo           OK Södertörn                57:57 
   27 Torsten Lundborg        Hammarby IF OF              57:57 
   29 Hans Jonsson            Hammarby IF OF              58:10 
   30 Karl-Werner Andersson   Snättringe SK               59:11 
   31 Peter Ahlstedt          Skogsluffarnas OK           59:20 
   32 Sune Andersson          Snättringe SK             1:01:55 
   33 Bror Ihren              Skarpnäcks OL             1:02:23 
   34 Mats Halvarez           Klubblös                  1:03:51 
   35 Gunnel Balck            IFK Enskede               1:05:33 
   36 Curt Balck              IFK Enskede               1:05:36 
   37 Ulla-Britt Åleberg      Attunda OK                1:08:11 
   38 Margareta Sundberg      Snättringe SK             1:10:43 
   39 Gunnel Junegard         OK Södertörn              1:13:22 
   40 Bernt Sundberg          Tullinge SK               1:21:39 

      Kerstin Pettersson      Tullinge SK                Felst. 
      Hans Klein              OK Österåker             Ej godk. 
      Inger Pahlén            Söders SOL Tyresö        Ej godk. 
      Bo Svedman              Nynäshamns OK            Ej godk. 
      Ann-Mari Moberg         Solna OK                 Ej godk. 
      Gösta Holmberg          Vallentuna-Össeby OL     Ej godk. 
      Ove Arvidsson           OK Södertörn             Ej godk. 
      Marianne Bergstrand     Skogsluffarnas OK        Ej godk. 
      Mona Forslund           IFK Enskede              Ej godk. 
      Arthur Eriksson         Hammarby IF OF           Ej godk.