Luffarligan, Granbyon 2009-09-23 13:43
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                    Klubb                          Tid 



Bana A  (36)   4670 m                      

    1          Nick Barrable           OK Ravinen                   37:09 
    2          John Hartley            OK Ravinen                   38:43 
    3          David Hedberg           Järfälla OK                  39:44 
    4          Björn-Ove Pettersson    Attunda OK                   40:03 
    5          Rune Rådeström          Snättringe SK                42:22 
    6          Thomas Calleberg        Klubblös                     42:32 
    7          Ingemar Gard            Söders SOL Tyresö            43:38 
    8          Claes Gustafsson        OK Södertörn                 45:40 
    9          Leif Strandberg         Gustavsbergs OK              46:05 
   10          Åke Wansölin            Söders SOL Tyresö            46:28 
   11          Leif Magnusson          Skogsluffarnas OK            47:13 
   12          Torbjörn Löfman         Attunda OK                   47:52 
   13          Börje Pahlén            Söders SOL Tyresö            49:24 
   14          Christer Hördell        Söders SOL Tyresö            49:46 
   15          Birger Andrén           Fredrikshofs IF              51:38 
   16          Alf Lång                Söders SOL Tyresö            54:58 
   17          Göran Johansson         Snättringe SK                55:00 
   18          Åke Andersson           OK Älvsjö-Örby               56:33 
   19          Bror Fureskog           Alfta-Ösa OK                 56:36 
   20          Bo Romson               SoIK Hellas                  59:04 
   21          Bengt Mattiasson        Södertälje-Nykvarn         1:05:29 
   22          Olle Öberg              Skogsluffarnas OK          1:05:37 
   23          Roland Persson          IFK Enskede                1:06:28 
   24          Martin Eriksson         OK Södertörn               1:07:47 
   25          Gösta Guteland          Snättringe SK              1:08:35 
   26          Ronny Hedlund           OK Södertörn               1:09:08 
   27          Göran Kron              KS IF                      1:10:40 
   28          Roland Löfgren          Spårvägens OK              1:13:54 
   29          Leif Lundquist          Enebybergs IF              1:19:05 
   30          Hans Sylvan             Järfälla OK                1:19:58 
   31          Tor Lindström           Tumba-Mälarhöjden OK       1:20:04 
   32          Torbjörn Larsson        CMG                        1:21:11 
   33          Erland Jungström        Spårvägens OK              1:28:47 
   34          Lars Öhman              Fredrikshofs IF            1:42:15 

               Bengt Andersson         Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
               Olle Yttermo            OK Södertörn              Ej godk. 



Bana B  (74)   3680 m                      

    1          Johan Lindbom           SoIK Hellas                  32:43 
    2          Rune Carlsson           Sundbybergs IK               35:41 
    3          Tommy Lindberg          Haninge SOK                  38:44 
    4          Anders Palmqvist        Klubblös                     39:14 
    5          Robert Rylander         Söders SOL Tyresö            40:36 
    6          Jan-Erik Danell         Tullinge SK                  40:39 
    7          Håkan Sjökvist          Söders SOL Tyresö            41:09 
    8          Mats Lundblad           Täby OK                      41:27 
    9          Göran Wiström           OK Österåker                 41:48 
   10          Lars Ågren              Klubblös                     42:50 
   11          Sture Nilsson           Stockholmspolisens IF        44:08 
   12          Benny Bogstedt          Tullinge SK                  45:30 
   13          Knut Per Erik Södersten OK Ravinen                   45:47 
   14          Håkan Boije             Turebergs IF                 46:06 
   15          Tommy Uvhagen           Järfälla OK                  47:09 
   16          Ulf Eskilsson           OK Södertörn                 47:15 
   17          Tomas Bruce             OK Ravinen                   48:24 
   18          Sten Bergstrand         Skogsluffarnas OK            48:39 
   19          Albert Mård             Bromma-Vällingby SOK         49:02 
   20          Anders Svärd            IFK Enskede                  49:37 
   21          Stenåke Johansson       Gustavsbergs OK              50:32 
   22          Tom Zäll                Tullinge SK                  51:16 
   23          Andersson Andersson     Snättringe SK                52:42 
   24          Ingemar Johnsson        Haninge SOK                  53:10 
   25          Sverker Tirén           SoIK Hellas                  53:30 
   26          Levin Svedberg          Sundbybergs IK               56:11 
   27          Reine Borgström         Skogsluffarnas OK            56:57 
   28          Karl-Erik Mogren        Djurgårdens IF               57:00 
   29          Gunilla Häggstrand      Tumba-Mälarhöjden OK         57:22 
   30          Lennart Stenberg        Stigfinnarna                 57:24 
   31          Bror Axel Wahlberg      Haninge SOK                  57:50 
   32          Lars Sandvik            OK Ravinen                   58:46 
   33          Anders  Vaden Tegeström Skogsluffarnas OK            59:13 
   34          Anton Emanuel Mattsson  Sofia Cykelklubb             59:58 
   35          Gunnel Granqvist        Nynäshamns OK              1:00:29 
   36          Lars Arne Eriksson      Haninge SOK                1:01:09 
   37          Rolf Särström           Skogsluffarnas OK          1:01:15 
   38          Staffan Melinder        Tullinge SK                1:01:30 
   39          Lars Schager            Nynäshamns OK              1:01:32 
   40          Tommy Sven Alvar Gustav Östra Almby FK             1:03:14 
   41          Bror Forsberg           Haninge SOK                1:03:37 
   42          Christer Ahlm           Klubblös                   1:03:59 
   43          Kjell Roland Häggstrand Tumba-Mälarhöjden OK       1:04:03 
   44          Hans Jonsson            Hammarby IF                1:04:16 
   45          Sigrid Blom             Tullinge SK                1:05:08 
   46          Lars Fridén             FMV                        1:05:19 
   47          Eva-Stina Svärd         Haninge SOK                1:06:38 
   48          Bo Hedberg              Bromma-Vällingby SOK       1:07:00 
   49          Erik-Olov Cloth         Tullinge SK                1:07:34 
   50          Jan Brundell            Solna OK                   1:07:42 
   50          Torsten Jansson         Skogsluffarnas OK          1:07:42 
   52          Bror Jonas Alve Vandin  Tumba-Mälarhöjden OK       1:10:38 
   53          Tomas Möller            OK Södertörn               1:10:40 
   54          Britt Ericson           Hammarby IF                1:10:43 
   55          Tomas Karlstedt         Klubblös                   1:11:03 
   56          Lars Andersson          Skogsluffarnas OK          1:11:31 
   57          Uno Dahl                Mälarhöjdens IK            1:11:50 
   58          Ulf Tidbäck             Mälarhöjdens IK            1:11:58 
   59          Jacob Hård              OK Södertörn               1:13:14 
   60          Bengt Hermansson        Bromma-Vällingby SOK       1:15:40 
   61          Åke Sander              IFK Lidingö                1:15:44 
   62          Ove Johansson           Haninge SOK                1:16:57 
   63          Stig Mattsson           OK Ravinen                 1:18:46 
   64          Lennart Junegard        OK Södertörn               1:20:15 
   65          Kristhina Hermansson    Bromma-Vällingby SOK       1:21:09 
   66          David Jonsson           Hammarby IF                1:21:14 
   67          Björn Persson           Tullinge SK                1:24:09 
   68          Ulla Andersson          OK Södertörn               1:24:32 
   69          Jan Svärd               IFK Enskede                1:27:56 
   70          Johanna Almlund         Haninge SOK                1:30:59 

               Leif Hermundstad        Snättringe SK             Ej godk. 
               Ulla Ekblom             Skogsluffarnas OK         Ej godk. 
               Göran Haglund           Haninge SOK               Ej godk. 
               Bengt Karlsson          Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk. 



Bana C  (58)   2400 m                      

    1          Nina Larsson            Söders SOL Tyresö            31:17 
    2          Anders Stenback         Bromma-Vällingby SOK         34:55 
    3          Roland Hansson          Snättringe SK                36:54 
    4          Gunvor Alice Granath    Nynäshamns OK                40:26 
    5          Karl Lang               OK Österåker                 42:22 
    6          Lars Persson            Väsby OK                     42:30 
    7          Tommy Eklind            AMF1                         42:59 
    8          Solveig Dillman         Hammarby IF                  43:01 
    9          Bengt Yttermo           OK Södertörn                 43:10 
   10          Ingvar Johannesson      Solna OK                     43:19 
   11          Eva-Lena Svanström      Täby OK                      44:49 
   12          Sune Andersson          Snättringe SK                45:30 
   13          Inger Pahlén            Söders SOL Tyresö            45:58 
   14          Henry Pettersson        Stigfinnarna                 47:25 
   15          Torsten Wiking          Bromma-Vällingby SOK         47:31 
   16          Ulla-Britta Hall        Järla IF OK                  48:25 
   17          Yngve Hedberg           Snättringe SK                50:27 
   18          Kersti Birgitta Larsson Spårvägens OK                50:44 
   19          Sven Jansson            Snättringe SK                50:59 
   20          Ove Arvidsson           OK Södertörn                 51:01 
   21          Nisse Nilsson           Järla IF OK                  51:50 
   22          Torsten Lundborg        Hammarby IF                  55:11 
   23          Rune Vinberg            Bromma-Vällingby SOK         57:08 
   24          Birgitta Westergren     Täby OK                      57:55 
   25          Berit Lindunger         Haninge SOK                  59:41 
   26          Lennart Westergren      Söders SOL Tyresö          1:05:36 
   27          Carl Arne Lindberg      Bromma-Vällingby SOK       1:05:43 
   27          Tore Borgstedt          Snättringe SK              1:05:43 
   29          Mats Jonsson            Bromma-Vällingby SOK       1:05:51 
   30          Inga Johansson          Söders SOL Tyresö          1:07:46 
   31          Christina Larsson       Söders SOL Tyresö          1:08:25 
   32          Viviann Andersson       Snättringe SK              1:10:14 
   33          Lennart Sjöstål         Klubblös                   1:10:35 
   34          Arne Hjelm              Sundbybergs IK             1:12:12 
   35          Jan-Åke Björklund       Visborgs OK                1:14:37 
   36          Roland Bolin            Snättringe SK              1:16:21 
   37          Jan Hägerskog           Skogsluffarnas OK          1:17:17 
   38          Sven Gärderud           Skogsluffarnas OK          1:18:31 
   39          Ewa Arvidsson           OK Södertörn               1:19:14 
   40          Britt Nordqvist         OK Sänkan                  1:19:59 
   41          Ulla-Britt Åleberg      Attunda OK                 1:20:26 
   42          Börje Melin             OK Södertörn               1:21:46 
   43          Margit Lundström        OK Sänkan                  1:36:54 
   44          Jan Sjöberg             OK Ravinen                 1:46:46 

               Gunnel Junegard         OK Södertörn              Ej godk. 
               Kerstin Pettersson      Tullinge SK               Ej godk. 
               Sonja Sundell           OK Södertörn              Ej godk. 
               Björn Stolt             OK Ravinen                Ej godk. 
               Stig Andersson          OK Södertörn              Ej godk. 
               Stig Sköldberg          OK Södertörn              Ej godk. 
               Omar Magnergård         Skogsluffarnas OK         Ej godk. 
               Lars Andersson          Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk. 
               Kenneth Dillman         Skogsluffarnas OK         Ej godk. 
               Olle Johansson          Söders SOL Tyresö         Ej godk. 
               Bernt Verner Svanlund   Enebybergs IF             Ej godk. 
               Bengt Arne Åhlander     Hammarby IF               Ej godk. 
               Arthur Eriksson         Hammarby IF               Ej godk. 
               Marianne Bergstrand     Skogsluffarnas OK         Ej godk. 



Bana D  (17)   2190 m                      

    1          Saga Mård               Bromma-Vällingby SOK         36:09 
    2          Tony Millbrant          Skogsluffarnas OK            50:20 
    3          Key Lindell             OK Södertörn                 50:42 
    4          Curt Andersson          OK Södertörn                 56:53 
    5          Hans Klein              OK Österåker               1:01:21 
    6          Göran Rastborg          Bromma-Vällingby SOK       1:02:57 
    7          Åke Haglund             Djurgårdens IF             1:04:43 
    8          Björn Ekblom            Skogsluffarnas OK          1:05:09 
    9          Heidi Bjerkhaug         OK Ravinen                 1:06:16 
   10          Ingvar Norberg          OK Södertörn               1:11:41 
   11          Mats Halvarez           Klubblös                   1:12:44 
   12          Bernt Sundberg          Sofia Cykelklubb           1:14:17 
   13          Yngve Sundblad          OK Södertörn               1:14:47 
   14          Lennart Klang           SoIK Hellas                1:26:30 
   15          Tage Eriksson           Bromma-Vällingby SOK       1:26:52 

               Sonja Perneby           Tullinge SK               Ej godk. 
               Sven Palmqvist          Tormestorps IF            Ej godk.