
En idrottsklubb med anor från 1899

START | KLUBBEN |
ARRANGEMANG
Mastloppet, 10 jul
----------------------------------------------------
Gammalt resultatarkiv
----------------------------------------------------
2017
![]() ![]()
Enskede-Hellas, Dubbeln, 23 apr
Enskede-Hellas, Dubbeln med UP, 24 apr
Ungdomsserien, 12 maj
Mastloppet, 12 jul
2015![]() ![]() ![]() ![]()
Motionsorientering, 8 maj
2011![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
KARTOR | UNGDOM | KLUBBSTUGAN | ÖVRIGT | LÄNKAR |
MEDLEM
|
![]() |
![]() |
» Träningsgrupper, rev. 180405
» Träningsgruppsanvisningar, rev. 160229
Hellas Orientering har även en sida på Facebook.
» Facebook
Ny adress/e-post/telefonnummer?
»
Sök med ord/fras i nyhetsarkivet.
Arkivet visar månadslänkar (1-12) per år.
2018: » 1 2 3 42017: » 1 2 3 4 5 8 9 10 11 12
2016: » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Sverker Tirén slutade nyligen efter många år att blogga, men har nu fått inspirationen åter och ger sig i kast med en omstart.
Välkommen med dina åsikter och kommentarer.
Senaste inlägget: Måndag 23/4
"@Leonas: Jag funderar på en kortis i Örebro 10-11/5"

Nu är DM-veckan till ända och från Hellas sida kan vi summera 61 starter och ett antal erövrade medaljer.
På stafetten igår deltog vi på seniorsidan med ett herrlag och ett damlag. Alla i lagen (Anton Bordyukov, Martin Smelik, Yury Masnyy, Liudmila Sapronenkova, Charlotta Thureson Giberg och Nika Kalinina) gjorde utmärkta insatser, om vi bortser från en fadäs med en överhoppad kontroll på sista damsträckan.
Herrarna blev femma av 29 startande lag och av 17 startande lag i damstafetten låg vårt lag sjua efter två sträckor och var trea i mål men då tyvärr med en överhoppad kontroll. Blott 16-åriga Nika berättade att det var första gången som hon har råkat ut för att hoppa över en kontroll. Hon gjorde dock strålande insatser i övrigt under DM i klassen D16 med överlägsen seger på långdistansen och tredjeplats på både medel och natt.
Av övriga resultat från DM kan nämnas Tim Roberts seger i H14 kort på medeldistansen, Charlotta Thureson Gibergs andraplats i D45 på medeldistansen, Mikael Nybergs andraplats i H45 på långdistansen och Rolf Skoglunds seger i H70 på långdistansen.
Nika Kalinina visar upp sina DM-medaljer.